Truhlářská ztužidla
Ztužidla, známé také jako stolařské svěrky, slouží k přesnému a pevnému spojení při výrobě nábytku, rámů a dalších dřevěných konstrukcí. Jsou ideální pro manipulaci s většími díly. Upínací mechanismus zajišťuje bezpečné držení při lepení, vrtání či finálních úpravách. Zobrazit více
Tipy na nákup stolařských svěrek
Při výběru stolařských svěrek (šroubových F-svěrek, C-svěrek) a ztužidel (pákových či šroubových pro velká rozpětí) z e-shopu rucni-naradi.cz je důležité zvážit několik faktorů. Tyto nástroje jsou klíčové pro pevné spojení dřeva při lepení a montáži. Zde jsou tipy a parametry pro váš výběr:
1. Typ svěrky/ztužidla
Klasické stolařské (F-svěrky) mají posuvné rameno a šroub. C-svěrky mají pevné tělo. Ztužidla (bar clamps, pipe clamps) slouží pro velká rozpětí a plošné lepení. Vyberte typ podle velikosti projektu, požadované síly a typu spoje (plošné lepení, rámové konstrukce).
2. Upínací síla
Stolařské svěrky a ztužidla jsou navrženy pro vyvinutí vysoké upínací síly, nezbytné pro kvalitní lepené spoje dřeva. Síla závisí na konstrukci, materiálu a průměru šroubu. Robustní modely snesou tlak v řádu stovek až tisíců kilogramů.
3. Materiál a konstrukce
Čelisti bývají z litiny nebo kované oceli, vodicí tyč (u F-svěrek a ztužidel) z kvalitní oceli s profilem (např. I-profil) proti prohnutí. Kvalitní závit šroubu (často lichoběžníkový - Acme) zajišťuje hladký chod a přenos síly. Dřevěné rukojeti jsou tradiční.
4. Kapacita (Rozpětí a vyložení)
Rozpětí (maximální rozevření) je klíčové – od malých svěrek (100-300 mm) po dlouhá ztužidla (1000 mm i více). Vyložení (hloubka čelistí) určuje, jak daleko od hrany lze upnout. Volte rozměry podle vašich typických projektů (malé krabičky vs. velké desky).
5. Kvalita šroubového mechanismu
Hladký chod šroubu bez zasekávání je důležitý pro plynulé dotahování. Kvalitní lichoběžníkový závit (Acme) je odolnější a lépe přenáší sílu než běžný metrický závit. Mazání závitu prodlužuje jeho životnost.
6. Rukojeť šroubu
Tradiční dřevěná rukojeť poskytuje dobrý úchop. Některé modely mají plastové nebo kovové T-rukojeti pro větší páku. Důležitá je pevnost spojení rukojeti se šroubem, aby vydržela aplikovanou sílu bez protáčení nebo zlomení.
7. Vodicí tyč (Profil a tuhost)
U F-svěrek a ztužidel je kvalita vodicí tyče zásadní. Měla by být dostatečně tuhá, aby se neprohýbala pod tlakem, což by vedlo k nerovnoměrnému sevření. Profilovaná tyč (I-beam, vroubkování) pomáhá zabránit prokluzu posuvného ramene.
8. Ochrana materiálu (Krytky)
I když jsou určeny pro velkou sílu, je vhodné chránit dřevo před otlaky kovových čelistí. Použijte příložky z měkkého dřeva nebo si pořiďte svěrky s plastovými či dřevěnými krytkami (pady), které rozloží tlak a nepoškodí povrch.
9. Paralelní čelisti (u ztužidel)
Pro lepení desek a rámů jsou ideální ztužidla s paralelními čelistmi (parallel clamps). Zajišťují rovnoměrný tlak po celé ploše čelistí a zabraňují prohnutí nebo zkroucení lepeného dílu. Jsou přesnější než běžné F-svěrky nebo pipe clamps.
10. Počet a sady
Pro většinu lepení potřebujete více svěrek/ztužidel pro rovnoměrné rozložení tlaku. Zvažte nákup více kusů stejné velikosti nebo sady. Pro základní dílnu je dobré mít několik různých délek stolařských svěrek a pár delších ztužidel.