Jak vybrat robotickou sekačku?
Primárním parametrem pro výběr vhodné robotické sekačky na trávu je maximální plocha sečení udávaná výrobcem (s ohledem na velikost zahrady), maximální šířka a výška záběru a pro pokročilejší ovládání také možnost propojení s mobilní aplikací pomocí technologie Bluetooth. Pro využití na členitější zahradě doporučujeme sledovat také údaj maximálního sklonu terénu.
Výkon a maximální plocha sečení
Většina výrobců u robotických sekaček uvádí maximální nebo optimální plochu (v m2), pro kterou je daný model stavěný. Tento údaj primárně vychází z posečené plochy na jedno nabití a šířky záběru. Podle těchto údajů můžete jednoduše určit jestli je daný model robotické sekačky vhodný právě pro vaší zahradu. V naší nabídce naleznete levné robotické sekačky pro menší zahrady o rozměru 250 až 500 m2, ale také sofistikovanější roboty pro větší a členitější domácí zahrady do plochy až 1500 m2.
Šířka a nastavitelná výška sečení
Podobně jako u klasických rotačních sekaček je také u těch automatických potřeba myslet na maximální šířku záběru. Pro menší zahrady je výhodnější vybírat modely s menším záběrem od 15 do 20 cm, které umožňují dosáhnout mnohem lepší mobility i v úzkých místech zahrady. Podle typu trávníku je důležité sledovat také parametr výšky střihu, který lze u většiny autonomních sekaček na trávu nastavit v několika krocích ve standardním rozpětí od 20 do 50 mm.
Sváživost terénu a úroveň hlučnosti
Mezi neméně důležité parametry při výběru správného zahradního robota patří také maximální uroveň sklonu terénu, pro který je daný model stavěný. Obecně platí, že čím výkonnější model (záběr/výdrž), tím vyšší sklon terénu dokáže zvládnout. Většina cenově dostupných automatických sekaček v naší nabídce zvládne sklon terénu od 25 do 45 stupňů.
Důležitým parametrem při výběru je také udávaná úroveň hlučnosti, kterou zahradní robot na trávu vydává při provozu. Pokud nechcete rušit sebe nebo své sousedy, doporučujeme vybírat stroje s hlučností pod 65 dB, které se považují za tiché.
Náš tip
Před prvním zapnutím robota na trávu doporučujeme plochu trávník nejdříve důkladně posekat klasickou sekačkou, aby se tráva dostala na požadovanou výšku. Tu potom bude inteligentní zahradní sekačka udržovat. Robotické sekačky slouží pro pravidelné sečení a udržování travnatých ploch, nikoliv pro jednorázové posekání jednou za několik dnů.
Jak nainstalovat robotickou sekačku?
Pro zprovoznění automatické sekačky na domácí zahradě není potřeba větší odborné znalosti a zvládne jí i méně zkušený uživatel. Většina výrobců má pro instalaci připravené intuitivní návody, které uživatele provedou krok za krokem. U chytrých sekaček na trávu s Bluetooth připojením lze pro zprovoznění využít také intuitivního průvodce v mobilní aplikaci. Tuto možnost nabízejí například modely Indego S+ 500 a Indego M+ 700 od výrobce zahradní techniky Bosch.
Vymezení plochy vodícím drátem
Většina autonomních sekaček funguje na velice jednoduchém principu s vymezením hranic sečení. Toho je docíleno za pomoci vodícího kabelu. Ten se pokládá na zem, popřípadě umísťuje jen pár centimetrů pod povrch po celé hranici požadované plochy. K jeho upevnění slouží dodávané kolíky, přičemž právě tento drát vymezuje prostor, ve kterém se robotická sekačka pohybuje.
Existují robotické sekačky bez drátu?
Automatická sekačka bez kabelu může fungovat několika způsoby - z prostoru vymezené plochy stroj nevybočí buď díky senzorům rozpoznávajícím trávník od jiného povrchu, vymezovací technologii na principu GPS, nebo vizuálním systémům skenujícím okolní povrch. Vodící kabel pak v takových případech není potřeba - tato technologie u levnějších modelů zatím není příliš rozšířená.