Taky ještě vyhazujete bioodpad z domácnosti do popelnice? Založte si vlastní kompost a budete mít z odpadu užitek. Že bydlíte v bytě a nemáte zahradu? Použijte vermikompostér, ten můžete mít i v bytě.
Něco málo o kompostu
Kompost je kvalitní bio hnojivo, které vzniká rozkladem - tlením organického materiálu. Hnojením kompostem, obsahujícím humus, navracíte do půdy organické i minerální látky, které při pěstování rostlin půdě odebíráte. Na průběhu kompostování se podílí řada organismů jako žížaly, larvy ale i bakterie a plísně.
Pro začátek potřebujete jen tři základní věci
- vhodné místo
- kompostér
- dostatek materiálu na kompostování
Vhodné místo na kompost
Ideální umístění je v polostínu, v zadní části zahrady. Pokud nemáte takové vhodné místo, můžete kompost ukrýt třeba i mezi okrasné keře. Místo pod kompostem by mělo být kypré, s kovovým pletivem proti hlodavcům.
Hodně důležitý je i dobrý přístup ke kompostu.
Víte, že můžete kompostovat i v bytě?Kompost pro květiny nebo balkonovou zahrádku si můžete vyrobit sami ve vermikompostéru.Ten obsahuje hliněný substrát s žížalami. Ty spolehlivě přemění domácí odpad, který do substrátu zahrnete, na kvalitní kompost. Vermikompostér nezapáchá, a tak jej můžete mít třeba i v kuchyni. Nebo tam, kde se teplota pohybuje okolo teploty 20 oC. Žížaly o hmotnosti 0,5 kg zpracují za den okolo 0,25 kg domácího odpadu, tedy zhruba tolik, kolik vyprodukuje čtyřčlenná rodina. |
I tak může vypadat váš domácí vermikompostér |
Výběr vhodného kompostéru
Závisí hlavně na velikosti zahrady a množství odpadu ke kompostování.
Na malé zahrádky stačí menší uzavřený plastový kompostér. Vhodnější jsou však dva menší kompostéry. V jednom postupně ukládejte kompostovací materiál, ve druhém vám bude současně dozrávat starší, přecházený kompost.
Na větších zahradách si raději vybudujte vícestupňový otevřený kompostér, ve kterém můžete kompost snadno přehazovat. Otevřený kompostér by měl mít dobrý přístup, abyste mohli hotový kompost snadno odebírat.
Důležité je správné založení a skladba kompostu
Při vlastním zakládání kompostu začněte první, zhruba 15 cm, vzdušnou vrstvou hnědého odpadu, tedy krátkých větviček, listí nebo i kartonového papíru. Pak naskládejte vrstvu zeleného odpadu ze zbytků zeleniny, ovoce nebo trávy. Takto vrstvy střídejte. Na jednu vrstvu zeleného odpadu by měly být ideálně 2-3 vrstvy hnědého odpadu.
Při založení naskládejte naráz alespoň 5 vrstev zeleného odpadu a patřičné množství hnědého odpadu. Rychleji tím nastartujete aktivitu mikroorganismů, které se na rozkladu podílí.
3 velké mýty o kompostu
1. Kompost smrdí
Pokud váš kompost zapáchá, změnil se proces rozkladu. Nedochází k tlení, ale k zahnívání materiálu, a to proto, že má kompostovaný materiál málo vzduchu. Pro nápravu stačí jen doplnit do kompostu hnědý materiá, kompost přeházet a provzdušnit.
2. Kompost můžu pokazit
Pokud dodržíte základní zásady týkající se skladby kompostovaného materiálu a budete kompost občas provzdušňovat, měl by se na 100 % podařit.
Za vysokých letních teplot a malé vlhkosti může ale dojít k jeho vysušení. Po zalití vodou a dodání nového zeleného odpadu se proces tlení opět nastartuje.
3. Kompost zapleveluje záhony
Důležité je správné založení kompostu. Zvolte si konec léta nebo teplejší jaro. Do kompostéru navrstvěte minimálně 1 m3 kompostovací hmoty. Do dvou dnů dojde k takzvané „hygienizaci“. Díky vysoké aktivitě organismů se kompost zahřeje na teplotu nad 50°C. Vysoká teplota přitom zničí všechna semena v kompostu.
Co můžete kompostovat
- Zelený odpad - zelenina, ovoce, tráva, čerstvé listí, zbytky čaje, kávová sedlina
- Hnědý odpad - rozdrcené větvičky, kůra, suché listí, sláma, obaly a skořápky od vajíček, lepenka, piliny, třísky
Co do kompostu určitě nepatří
- kosti, maso, tuk, výkaly, pecky, slupky z tropického ovoce
- popel z uhlí, plevel, větve z tújí, rostliny s chorobami, papír z časopisů
Víte, že na sběr listí do kompostu můžete použít sekačku na trávu? Pokud se vám nechce hrabat podzimní listí hráběmi, můžete k této zdlouhavé práci použít rotační sekačku na trávu. Nastavením výšky sečení nad konečky trávy budete se sekačkou snadno sbírat spadané listí. Na pevném podkladu můžete ke sběru listí použít praktický fukar s funkcí vysavače. S těmito pomocníky bude váš podzimní úklid o poznání snadnější. |
|
Elektrická rotační sekačka Gardena PowerMax 42 E pro mulčování je vhodná i pro sběr listí | Fukar s funkcí vysavače Black and Decker GW2810 s velkým zásobníkem na listí |