Jak vybrat vibrační brusku

Je mnoho typů ručních brusek, ale vysoce kvalitní, jemné broušení rovných ploch a hran zvládne nejlíp kvalitní vibrační bruska. Její použití se neomezuje jen na dřevo a tmely, ale můžete s ní brousit i kovy a plasty. S vibrační bruskou obrousíte i staré nátěry barev a laků. Vždy je ale samozřejmě nutné zvolit správný typ brusného papíru. Rozhodně se však nedoporučuje používat vibrační brusky na broušení stavebních materiálů, jako je například sádrokarton. Jejich jemný, abrazivní prach může poškodit vibrační systém i ložiska motoru.


Princip funkce vibrační brusky je velice jednoduchý, elektrický motor rozkmitá pracovní brusnou desku, na které je upevněný brusný papír. Kvalitu povrchu tak můžete ovlivňovat použitým brusným papírem, přítlakem, rychlostí posunu a případně i volbou počtu kmitů, pokud je vibrační bruska touto funkcí vybavena.

Práce s vibrační bruskou je jednoduchá, bezpečná a jen minimálně namáhavá oproti ručnímu broušení. Vibrace, které při broušení vznikají, jsou velmi dobře tlumeny vnitřními tlumícími systémy ať už pryžovými „silentbloky“, nebo jemným elektrodynamickým vyvážením. Zbytek jemných vibrací na rukojeti spolehlivě dotlumí měkké antivibrační vložky, které jsou už dnes na většině modelů vibračních brusek používány.

Rozdíl mezi vibrační a excentrickou bruskou je v pohybu brusné desky. U vibrační brusky brusná deska pouze kmitá, u excentrické brusky pak deska současně kmitá a rotuje po malé kružnici. 


Výběr vhodné vibrační brusky

Pro výběr ideálního modelu vibrační brusky porovnávejte tyto parametry a funkce:

  • Příkon motoru
  • Počet brusných kmitů
  • Rozměr a tvar brusné desky
  • Upínání brusných papírů a filtrační systém
  • Motor a počet brusných kmitů

 

Motor vibrační brusky - ideální parametry

Vibrační brusky pro občasné hobby použití na malých plochách používají příkon motoru do 180 W

Hobby modely vibračních brusek pro náročnější operace a častější použití mají motory s příkonem 180 – 300 W
Profesionální vibrační brusky pro časté broušení jsou osazovány motory s příkonem 300-650 W

Počet brusných kmitů se u hobby i profesionálních modelů pohybuje v rozmezí 22000-32000 kmitů/min.

Rozměr a tvar brusné desky

Čím větší je plocha brusné desky, tím větší by měl být příkon motoru. Proto si při výběru dávejte pozor na tento poměr, hlavně při nákupu levných neznačkových výrobků. Optimální příkon pro brusné desky o ploše zhruba 160 cm2 je v rozpětí 200-250W. Vibrační brusky se slabšími motory můžou dobře brousit s jemnými papíry, s hrubším papírem si ale nemusí poradit.
Standardní brusné desky mají obdélníkové, nebo čtvercové rozměry.

Některé modely vibračních brusek nabízí i možnost výměny brusných desek. V tomto případě se vyměňují standardní desky za takzvané Delta desky, které mají trojúhelníkový tvar, a dostanete se s nimi při broušení i do špatně přístupných rohů. Některé modely vibračních brusek mívají i dělené brusné desky. Přední část má trojúhelníkový tvar Delta, zadní část je obdélníková nebo čtvercová.

Vlastní brusné desky jsou běžně vyráběny z kvalitních odolných plastů. U modelů určených pro častější nebo profesionální práci, jsou tyto desky často vyráběny ze slitin hliníku.

 

Upínání brusných papírů a filtrační prachový systém

Standardní upínání brusných papírů k brusné desce je pomocí kovových svorek. Pro tento systém jsou potřeba delší brusné papíry, které se ohýbají pře kratší okraje pod upínací páčky. Tento systém je jednoduchý, ale nehospodárný. Moderní vibrační brusky mají upínání papíru pomocí suchých zipů. Tento systém je pro výměnu velmi jednoduchý a rychlý. Nevýhodou je nutnost použití speciálních papírů s „chloupky“ pro přichycení na brusnou desku.

 Náš tip

Posouváním vibrační brusky vpřed a vzad, jako u hoblování zvýšíte intenzitu broušení. Nezvyšujte však zbytečně přítlak, brusný výkon se nezvedne, ale můžete poškodit brusku


Brusný papír upevňujte na brusnou desku vždy co nejpřesněji, měl by po celém povrchu k desce rovnoměrně přiléhat. Pokud nebude rovina papíru přesná, může dojít k jeho protržení. 

 

Brusné papíry pro vibrační brusky

Většina renomovaných výrobců vibračních brusek nabízí i originální brusné papíry.

Například firma Bosch rozděluje barvami jednotlivé typy kvalitních brusných papírů podle použití:  

  • Pro broušení dřeva můžete použít brusné papíry červené barvy se zrnitostí 40-400

  • Pro broušení barev, laků a tmelů použijte speciální papíry bílé barvy se zrnitostí 40-320


Pokud budete používat neznačkové brusné papíry, bez otvorů pro odsávání, doporučujeme zakoupit praktický doplněk, kterým je děrovací nástroj na perforaci brusného papíru pro odvod prachu. S jeho pomocí vyrobíte otvory pro odvod prachu přesně v místech, kde jsou potřeba pro správnou funkci odsávání.

Při broušení s brusným papírem bez perforace, nebude odsávání prachu správně fungovat, budete  zbytečně zatěžovat motor brusky a díky většímu zanášení papíru počítejte i s jeho sníženou životností.

 

Náš tip

Důležitou roli při výběru vibrační brusky může sehrát i nabídka příslušenství, které je v ceně nářadí, proto se vždy o této možnosti informujte.


Při výběru vibrační brusky posuzujte i záruku, kvalitu a dostupnost servisu, které výrobce brusky nabízí.