Jak vybrat brusky na beton

Brusky na beton, nebo také sanační brusky, jsou speciální kategorií elektrického nářadí určenou pro povrchovou úpravu betonu.
Pro dělení betonu řezáním jsou pak nejčastěji používané výkonné úhlové brusky, se speciálními diamantovými kotouči.

Cementový beton, patří v našich podmínkách mezi nejčastěji používané stavební materiály. Svoje uplatnění nachází hlavně v základech budov, v konstrukcích podlah, jako nosné skelety nebo stropy. Prostě všude tam, kde je potřeba vysoká pevnost v tlaku a v případě předpjatého betonu i v tahu. Betonové konstrukce jsou odolné, hospodárné a mají vysokou bezpečnost.

Pevnost a odolnost betonu je v konstrukci velkou výhodou, na druhé straně se však díky těmto vlastnostem stává velmi těžce opracovatelným materiálem, který klade vysoké nároky nejen na nářadí, ale především na nástroje. Proto se výrobci zaměřují na vývoj speciálních modelů nářadí a nástrojů, které jsou schopné beton kvalitně a efektivně opracovat.

Broušení betonu

Jedním z nejčastějších požadavků na úpravu betonu je jeho povrchová sanace a rovinné broušení. Pro tuto náročnou aplikaci jsou nejvhodnější takzvané sanační brusky, které jsou určeny především pro řemeslné použití a práce menších rozsahů.

Velmi univerzálním nářadím jsou takzvané sanační frézky, kterými je možné brousit s diamantovými kotouči i větší betonové plochy. V případě zvolení vhodného nástroje můžete stejným nářadím například snadno brousit omítku, potěr nebo zbytky lepidla. Tyto modely mají i široké příslušenství umožňující například snadnější a přesnější broušení betonových ploch, nebo takzvaný „balancér“ odlehčující sanační frézku při práci na svislé stěně.

Pokud potřebujete brousit velké plochy, s vyššími nároky na kvalitu povrchu, je třeba použít velké profesionální brousící stroje, jejichž pořizovací cena je podstatně vyšší než u klasických sanačních brusek a také jejich obsluha vyžaduje praxi.

Sanační brusky na beton

Konstrukce sanačních brusek vychází z klasických úhlových brusek. Základem je tedy výkonný motor s odolnou úhlovou převodovkou a kvalitní hrncové kotouče s diamantovými segmenty o průměrech 125 a 150 mm.

Výkonné modely sanačních brusek bývají opatřeny omezovačem rozběhového proudu, který chrání vinutí motoru před nárazovým přetížením při startu. Dražší modely pak mohou mít například i elektronickou regulaci otáček, umožňující nastavení ideálních otáček pro konkrétní typ kotouče a broušený povrch. Pokud má sanační bruska i konstantní elektroniku, dokážete brousit beton se stále stejnými otáčkami bez jakýchkoliv změn, například vlivem nestejnoměrného přítlaku.


Při broušení betonu se vytváří velmi jemný, zdraví nebezpečný, prach, který je nutné při práci kvalitně odsávat. Proto jsou kotouče sanačních brusek opatřeny speciálními kryty, upravenými pro připojení na průmyslové vysavače. Ty konstruovány tak, aby dokázaly bezpečně odsávat i stavební materiály. Jemné kartáče umístěné na spodní straně odsávacího krytu zvyšují efektivitu odsávání a snižují prašnost při práci. V případě broušení u zdi nebo překážky je často možné odklopit přední část krytu kotouče, tak, aby se brusný kotouč dostal přímo až k překážce.

Vzhledem k nebezpečnosti betonového prachu pro lidské zdraví doporučujeme pro odsávání použít vysavače s třídou prachu L a vyšší. Použitím kvalitního průmyslového vysavače chráníte nejen zdraví vaše a spolupracovníků, ale zvyšujete i životnost nástrojů a nářadí. Díky rychlejšímu postupu šetříte také čas práce a následného úklidu.


 
Pro broušení betonu pomocí sanačních brusek se používají speciální typy hrncových diamantových kotoučů, které téměř jako jediné dokáží bez problémů brousit i vyzrálý beton. Při broušení jsou tyto brusné hrnce vystaveny dlouhodobému vysokému zatížení.  Proto je potřeba věnovat jejich výběru velkou pozornost.

Pro vlastní broušení diamantem platí, že přítlak na kotouč stačí pouze minimální, nejlíp způsobený jen tíhou nářadí. Tímto mírným přítlakem prodloužíte životnost nástroje. Pokud vám při broušení začnou otáčky klesat, snižte přítlak, současně ochladíte i diamantové segmenty.
 
Hrncové diamantové kotouče se dělí podle typu broušeného materiálu – vyzrály beton, abrazivní beton, univerzální pro beton a kámen a další. Podle počtu a rozložení diamantových segmentů se pak dělí na kotouče pro běžné broušení a pro finální, jemnou úpravu.

Naše tipy

V případě broušení betonu je velice důležité použít správný typ diamantového brusného kotouče. Pokud si nejste jistí svým výběrem, můžete nás kontaktovat na tel. +420 547 425 322, rádi vám poradíme.


Při dlouhodobější práci dělejte přestávky na vychladnutí nářadí i nástroje, aby nedošlo k jeho přehřátí


Pokud klesá řezný výkon diamantového kotouče, je možné ho naostřit zaříznutím do abrazivního materiálu, např. do pískovce. Uvolní se tak pojivo a na povrch vystoupí nové krystaly diamantu.



Řezání betonu

Dalším velmi častým požadavkem na stavbách je dělení betonových konstrukcí řezáním. Pro běžné řezání betonu, například v panelových bytech je možné použít výkonné úhlové brusky se speciálními diamantovými kotouči, určenými právě pro řezání betonu.

Důležitý je v tomto případě výkon motoru, průměr kotouče a kvalitní ergonomie, protože se jedná o velmi fyzicky namáhavou práci. Kvalitnější modely úhlových brusek mají často takzvanou konstantní elektroniku, která udržuje při různých řezacích podmínkách neustále konstantní otáčky.


Hloubka řezu - prořez je v tomto případě závislý na průměru řezného kotouče a pohybuje se v rozmezí od 20 do 65 mm. Velikost prořezu však záleží i na konstrukci převodové skříně a ochranného krytu úhlové brusky, takže se může lišit v rozmezí -+ 5 mm.
Například pro řezání v nenosných panelech bytů o průměrné tloušťce 50-55 mm, by měl stačit diamantový kotouč s průměrem 230 mm.

Pro velmi časté řezání do betonu, často se speciálními požadavky jsou však už vhodné výkonné profesionální řezací systémy, které jsou často mimo kvalitní odsávání osazeny i vodními, chladicími systémy. Tato zařízení jsou už však velice finančně náročná a jejich obsluha vyžaduje určitou praxi.


 

Náš tip

Pokud se chystáte vyřezávat v betonu delší, rovné rozměry, určitě se vyplatí speciální řezací systém FESTOOL DSC-AG 125 Plus, který je speciálně vyvinutý právě pro tuto aplikaci, včetně kvalitního odsávání prachu.

V kombinaci s vodící lištou můžete velmi snadno a přesně řezat v betonu dilatační spáry, nebo vodící drážky.