Jaké elektrické nářadí je dnes základem každé dílny?
Nejčastější odpovědí všech kutilů i řemeslníků by jistě byla: aku vrtačka, někdy také označována jako aku vrtací šroubovák.
Přestože jsou klasické elektrické vrtačky pořád hodně žádané, prodej moderních akumulátorových vrtaček neustále stoupá. Aku vrtačky umožňují totiž při práci mnohem větší mobilitu a díky lepšímu rozložení těžiště se s nimi i výborně manipuluje. Tento trend také podporuje i neustálý vývoj akumulátorů, které jsou stále výkonnější a mají vyšší kapacitu.
Jak se ale vyznat v nových technologiích a akumulátorech? Který model aku vrtačky je pro vás ten nejoptimálnější? Na tyto i další otázky se vám pokusíme v našem článku odpovědět.
Co všechno s aku vrtačkou zvládnu?
Aku vrtačka je univerzální elektrické nářadí, kterým můžete nejen vrtat, ale výborně se hodí i pro šroubování.
S jednou aku vrtačkou dokážete vyvrtat díry do dřeva, kovu a případně i do zdiva, pokud je model vybavený příklepem. Současně však při nastavení nižších otáček a s funkcí pravý/levý chod můžete se stejným nářadím snadno a efektivně šroubovat i větší množství šroubů, a to do různých materiálů.
Také proto jsou aku vrtačky někdy označovány jako aku vrtací šroubováky.
Důkazem dokonalé univerzálnosti aku vrtaček je model Black and Decker MT218KB, který má bohatou škálu speciálních nástavců systému MULTI EVO. S jednou pohonnou jednotkou tak můžete nejen vrtat a šroubovat, ale i brousit, řezat nebo i frézovat.
Akumulátor je základ
Zdrojem energie aku vrtaček je kvalitní akumulátor. Jeho konstrukce, napětí a kapacita významně ovlivňuje výkon a dobu práce aku vrtačky na jedno nabití. Obecně platí jednoduché pravidlo:
Čím vyšší je napětí akumulátoru, tím výkonnější je vrtačka, a čím je vyšší kapacita akumulátoru, tím delší dobu je možné pracovat na jedno nabití.
Nejpoužívanější typy akumulátorů:
- Starší typ akumulátorů Ni-Cd má sice větší odolnost proti hlubokému vybití, ale oproti novějším typům akumulátorů, má nižší kapacitu. Tyto akumulátory se pro elektrické nářadí už téměř nepoužívají.
- Zatím nejčastěji používaný akumulátor je typu Ni-Mh. Může mít až dvojnásobnou kapacitu než Ni-Cd akumulátor, ale jeho velkou slabinou je malé napětí článku. Výhodou je naopak delší životnost a schopnost nabíjení vyšším proudem, tedy rychleji.
- Nejmodernějším současným typem akumulátoru je typ LI-ion. Mezi její hlavní přednosti patří až 3 x vyšší hustota energie, než u typu Ni-Mh, dlouhá životnost a až 3 x vyšší napětí článku než u typu Ni-Mh. Navíc má tento akumulátor minimální samovybíjecí efekt a postrádá paměťový efekt. Konstrukce Li-ion akumulátoru také umožňuje snadnou kontrolu stavu jeho nabití, například pomocí LED indikátoru.
Zatímco, dříve byly aku vrtačky dodávány s akumulátory o napětí okolo 7,2 V a kapacitou nižší než 1 Ah, v současnosti se díky moderní LI-ion technologii používají nejčastěji akumulátory o napětí 10,8, 12, 14,4 a 18 V s kapacitou přesahující i 4,0 Ah.
Nabíječka
Pro každý typ akumulátoru je daný typ nabíječky, která je zpravidla součástí dodávky. Ty mohou nabíjet akumulátor, buď menším proudem po delší dobu, a nebo vyšším proudem po kratší dobu. Tyto nabíječky s krátkou dobou nabíjení se někdy nazývají rychlonabíječky.
Běžné časy nabíjení se pohybují okolo 3-5 hodin (v závislosti na kapacitě akumulátoru), čas nabíjení s rychlonabíječkou je kratší a pohybuje se okolo 0,5-1 hodiny (akumulátor s kapacitou 1,5 Ah)
Náš tip |
Při nákupu aku vrtačky doporučujeme vybrat raději model se dvěma akumulátory. Jednak jejich průběžnou výměnou ušetříte čas při práci a jednak ušetříte i peníze. Dokupování samostatného akumulátoru bývá totiž finančně náročnější. |
Jak prodloužit životnost LI-ion akumulátorů
|
Konstrukce a praktické funkce aku vrtaček
Protože jsou akumulátorové vrtačky jedním z nejžádanějších elektrických nářadí, odpovídá tomu i velmi široká nabídka modelů v různých cenových hladinách, kterým také odpovídají i rozdílné parametry a použité technické prvky.
Jaké jsou tedy moderní konstrukce aku vrtaček a za které technické detaily si stojí připlatit?
Motor
Stále nejvíce rozšířené jsou klasické elektromotory s permanentními magnety na statoru a napájenými magnety na rotoru. Přenos napětí na rotor zajišťují uhlíky, které jsou však díky průběžnému opalování a nedokonalému kontaktu problematickým a poruchovým dílem. Navíc u této konstrukce dochází i k velkým energetickým ztrátám.
Moderní konstrukce takzvaných bezuhlíkových motorů, má permanentní magnety na rotoru a napájené magnety jsou na statoru. Řízení chodu celého motoru pak obstarává elektronika.
Bezuhlíkový motor je celkově menší a kompaktnější a díky zmenšení energetických ztrát se podařilo snížit i celkovou spotřebu elektrické energie při zachování stejného výkonu jako u klasického elektromotoru. Proto tyto nové bezuhlíkové motory vydrží u aku vrtaček pracovat delší dobu na jedno nabití. Jejich většímu rozšíření však prozatím brání jejich vyšší cena.
Pracovní otáčky
Aku vrtačky se nejčastěji vyrábí v provedení s jedním nebo dvěma rychlostními stupni. Rychlost otáček je dnes u většiny modelů plynule regulovatelná.
- Jednorychlostní aku vrtačky mají spíš menší počet otáček, tak aby bylo s těmito otáčkami možné jak vrtat, tak i šroubovat.
- Dvourychlostní aku vrtačky mají první stupeň určený především pro šroubování, nebo pro vrtání s větším průměrem vrtáku. Druhý stupeň je určený pro běžné vrtání.
- Na trhu jsou i aku vrtačky s více rychlostními stupni. Tyto modely však jsou už pro běžné hobby použití zbytečné
U aku vrtaček jistě oceníte i doběhovou brzdu. Zastavení sklíčidla je s touto brzdou otázkou okamžiku a tak můžete téměř bez přerušení pokračovat ve šroubování dalšího šroubu, nebo rychle vyměnit nástroj. Bohužel některým levnějším modelům tyto brzdy chybí.
Náš tip |
Z důvodu lepšího chlazení a vyššího kroutícího momentu, pracujte na horní hranici jednotlivých rychlostních stupňů. Pokud tedy potřebujete vrtat s otáčkami 750 ot/min., je lepší využít horní hranici prvního stupně než použít dolní hranici otáček druhého stupně. |
Rychloupínací sklíčidlo
U aku vrtaček už nemusíte neustále hledat sklíčidlo pro výměnu nástroje. Dvoudílné rychloupínací sklíčidlo, které aku vrtačky dnes už standardně mají, stačí při menších otáčkách podržet druhou rukou a nástroj se snadno pevně dotáhne.
Dalším typem sklíčidla používaného u aku vrtaček sklíčidlo s jednou objímkou a s aretací vřetene. Po zastavení, se sklíčidlo samo zajistí proti otočení a tak můžete snadno vyměnit potřebná nástroj.
Nastavení utahovacího momentu
Některé modely aku vrtaček jsou vybaveny i nastavením utahovacího momentu. Ten využijete v režimu šroubování, aby nedocházelo k přílišnému zatlačení hlavy šroubu zejména do měkčích materiálů. Utahovací momenty se nastavují jednoduchým zvolením stupně na otočném prstenci. Čím více má aku vrtačka stupňů nastavení, tím menší jsou rozdíly mezi jednotlivými utahovacími momenty.
Příklep
Dalším vyhledávaným technickým detailem je příklep pro vrtání do zdiva. Příklep u aku vrtaček nebývá standardním prvkem, takže pokud ho budete chtít, musíte si vybrat model, který tuto praktickou funkci má.
Kvalita příklepu je dána hodnotou počtu úderů za minutu. Pro vrtání do zdiva můžete klidně použít aku vrtačku s příklepem. Pokud však potřebujete vrtat do betonu, doporučujeme zvolit raději aku vrtací kladivo, které je pro tyto tvrdé materiály přímo určené.
Tvar a ergonomie aku vrtačky
Důležitým faktorem ve výběru aku vrtačky by měla být i ergonomie a konstrukce těla. Konstrukce aku vrtačky by měla být dobře vyvážená, tak aby se při držení v ruce zbytečně nepřeklápěla. Stejně dobře by měla samostatně stát na desce a to i při upnutém nástroji.
Z hlediska ergonomie je důležitou částí především rukojeť aku vrtačky. Kvalitní modely mají rukojeť vyrobenou ze dvou typů plastů, kdy jeden tvoří pevnou, nosnou část a druhý, měkčí zajišťuje kvalitní úchop a současně tlumí vzniklé vibrace.
Další praktické doplňky
Drobnými detailem, který zvýší komfort vaší práce s aku vrtačkou může být třeba praktický držák na šroubovací bity, poutko pro zavěšení při práci na žebříku, nebo LED světlo, které detailně osvítí nástroj i pracovní prostor.
Jak tedy vybrat aku vrtačku? |
Jako vždy si před výběrem nářadí nejdříve zvolte podle požadované druhu práce, výkonové parametry a technické prvky, které od nové aku vrtačky požadujete. Pak si na najděte modely, které odpovídají vašemu zadání a vybírejte z nejlepšího poměru cena/výkon. Nezapomínejte, že aku vrtačku nekupujete na pár měsíců, proto uvažujte i o tom, jaký má vybraný model servisní podmínky a možnosti dokoupení originálního příslušenství, popř. náhradních dílů. |