Ledovka je noční můrou všech zahrádkářů. Když v zimě silná vrstva ledu pokryje krajinu, vznikají velké škody nejen v dopravě a na elektrickém vedení, ale i v mnoha zahradách a sadech. Vrstva ledu na větvích ovocných stromů, která může dosáhnout až několik centimetrů, zatíží tyto větve natolik, že se pod její tíhou začnou se lámat. Co s poškozenými stromy v zahradě a jak se na případnou další ledovku připravit?
První pomoc poškozeným stromům
Hned jak ledovka roztaje, je čas zkontrolovat škody. U menšího poškození stromu nalomené menší větve co nejdřív odřežte, nejlíp ostrou pilou a to až k větevnímu kroužku (to je cca 2 mm nad patu výhonu). Pokud se však zlomila i některá z hlavních větví, zvažte sami, jak daleko tuto větev můžete uříznout.
Řez můžeme přirovnat k ráně v lidském těle, kterou se může stejně jako do stromu dostat infekce. Proto i tyto krizové řezy provádějte čistou pilou a veďte je vždy kolmo k řezané větvi, aby plocha řezu byla co možná nejmenší. Pokud je už strom ve vegetativním klidu a netvoří mízu, je třeba řezy o větším průměru než 10 cm zamazat stromovým balzámem nebo stepařským voskem. Určitě ale řezaná místa nezamazávejte barvou, hlínou ani dalšími „ověřenými“ prostředky.
Když je poškození stromu rozsáhlé
Pokud jste měli smůlu a ledovka polámala i hlavní větve, případně způsobila rozlomení kmenu, je čas na radu odborníka – ovocnáře nebo arboristy. Statické poškození stromu může být totiž natolik rozsáhlé, že nakonec bude nutné strom pokácet. To dnes díky elektrickým řetězovým pilám není až takový problém, ale byla by určitě velká škoda vzrostlého, plodícího stromu. S odbornou konzultací je však možné i takto poškozené stromy zachránit.Jak se na ledovku v zahradě připravit?
Když už víte, co může taková ledovka v zahradě způsobit, určitě se budete chtít na podobnou situaci v zahradě připravit.Univerzální rada však není, rozhodně se jedná o souhrn opatření, která byste měli na zahradě před zimou stejně udělat. Například můžete okrasné traviny a měkké křoviny ochránit obvodovým svázáním provázkem, od země až k vrcholu, podobně jako u zabaleného vánočního stromku. Nově zasázené tenké stromky dostatečně upevněte k opěrným kůlům. Větším ovocným stromům určitě odlehčíte podepřením hlavních větví podpěrami jako při velké úrodě. Hlavní větvě můžete i vzájemně provázat provazem, ten musí být ale pevný, odolný a v místě kontaktu se stromem i dobře podložený. Zatížení z velké ledovky nebo mokrého sněhu se líp rozloží a stromům tak nebude hrozit riziko trvalého poškození. Nakonec je dobré si připomenout i to, že stromy, ledovka, sníh i mráz jsou součástí přírody, která si v obtížných situacích nakonec dokáže poradit i sama.
|