Jak vybrat čerpadlo

Rozhodli jste se pořídit vodní čerpadlo. Dobře totiž víte, že vám uspoří nemalé peníze za spotřebu. Vody je málo a šetříme s ní všude, kde se dá.
 
Díváte se na nabídku, ale nevíte, jaký přístroj vybrat? Máte volit velké výkonné čerpadlo nebo postačí malá jednoduchá pumpa? Jak se v záplavě vodáren vyznat? Nevíte, jaké zařízení je pro vaše podmínky optimální?
 
Možná vám ve výběru pomůžou i následující informace o nejpoužívanějších čerpadlech pro dům a zahradu.
 
kalové čerpadlo

Míra znečistění, sací výška, tlak a průtok

Nejdříve si rozmyslete, na co čerpadlo potřebujete. Budete čerpat pitnou vodu, odčerpávat špinavou, zakalenou vodu nebo zalévat zahradu? Každá tato činnost má specifické požadavky na tlak i průtok vody, a proto vyžaduje i rozdílná čerpadla.
  • Zalévání zahrady vyžaduje velký tlak a velký průtok.
  • Velký průtok a menší tlak potřebujete pro cirkulaci vody v bazénu.
  • Na nečistoty a kal potřebujete zase čerpadlo s velkým průtokem a malým tlakem.
  • Zásobování domácnosti pitnou vodou z domácí vodárny vyžaduje větší tlak a menší průtok.

Sací výška

Sací výška je základní důležitá informace pro správnou funkci čerpadla. Výrobci udávané sací výšky jsou maximální hodnoty, které tato čerpadla dosahují jen omezenou dobu. Opotřebením čerpadla se tato hodnota snižuje.
Pro jednoduchý výpočet vaší ideální celkové sací výšky připočítejte k sací výšce i 1/10 m z každého metru vodorovného přepravního potrubí k čerpadlu a 1-2 m za ztráty v sacím koši.

Pokud budete tedy čerpat vodu z hloubky 4 m a vodorovné potrubí k čerpadlu má 2 m, bude vaše celková sací výška 4 + 0,2 + 1,5 = 7,5 m. Proto by vám v tomto případě mělo ještě stačit pro čerpání klasické povrchové čerpadlo se sací výškou 8 m. Na větší sací výšky už ale potřebujete ponorné čerpadlo.

Potřebuji čerpadlo na zalévání

Na zalévání nic lepšího než zahradní povrchové čerpadlo nenajdete. Zaručuje dostatečný výtlak, potřebný pro zavlažování. Jistě vás potěší, že zahradní čerpadla patří mezi nejlevnější.

Výrobci počítají s častým přenášením, proto u většiny vodních pump najdete praktické madlo. Plovákový spínač nenechá přístroj pracovat na sucho, sám ho vypne v případě nedostatku vody. Povrchové čerpadlo není univerzální, takže pokud máte sací výšku vyšší než 9 m, potřebujete už kvalitní ponornou pumpu.

Potřebuji čerpadlo na odčerpání špinavé vody

Natekla vám do vykopaných základů dešťová voda? Kalná a bahnitá? Potřebujete vyčistit zahradní jezírko? Zdánlivě neřešitelný problém vyřeší hrdina jménem ponorné kalové čerpadlo.

Velká obliba těchto přístrojů pramení ze schopnosti odčerpat i velmi hustou tekutinu. Díky vysoké průchodnosti částic vysaje stejně dobře splašky jako malé kamínky. Proto si je pořizují chataři k odvodňování bažin nebo k filtraci zahradních rybníčků. Oproti povrchovým čerpadlům nabízí daleko větší využití, například i při čerpání odpadní vody z jímek a septiků.

Potřebuji čerpat pitnou vodu ze studně

Ani velká sací výška není bariérou pro čerpání vody. Od toho tu jsou ponorná tlaková čerpadla. Zatímco na zahradu nepotřebujete poslední výstřelek zahradní techniky, u pitné vody se vyplatí investovat do lepšího čerpadla z kvalitních materiálů.

Při výběru se v první řadě zajímejte o objem tlakové nádoby, protože ten určuje, jak často se bude pumpa zapínat. Pokud máte menší domek, vystačí vám čerpadlo o objemu tlakové nádoby 24 litrů. Pro velké rodinné domy doporučujeme vodárny s tlakovou nádrží 50 litrů. Často nabíhající čerpadlo má větší spotřebu elektrické energie a nižší životnost kvůli tlakovým rázům při zapínání.

Nezapomínejte i na hlučnost čerpadla. Když máte pumpu přímo v domě, může vás její chod rušit. V takovém případě dejte přednost ponornému čerpadlu, které se umísťuje přímo do vodního zdroje.


A nakonec pár dobrých rad

  • Používejte čerpadlo k účelu, ke kterému je určené. S kalovým čerpadlem můžete odčerpat užitkovou vodu, ale ponorné čerpadlo nepoužívejte na kal.
  • Nemáte u vodní plochy zdroj elektřiny? Nevadí. Řešením je benzínové čerpadlo, které můžete přenášet.
  • Pro zalévání zahrady stačí čerpadlo s průtokem okolo 1,5 m³/hod. Běžné domácnosti potřebují vodárny s větším průtokem 2 až 4 m³/hod.
  • Dejte si pozor na teploty pod 0 °C. Včas vypusťte vodu ze systému, jinak vám mráz čerpadlo i celý systém zničí.
  • Má vaše čerpadlo filtr? Pokud ano, můžete si blahopřát. Filtr čistí znečištěnou vodu a chrání před zanesením pískem.
  • Čerpadlo s plastovými díly není dobrá volba, když čerpáte vodu často. Pokud se u vás doma čerpadlo prakticky nezastaví, investuje do čerpadla z kvalitních materiálů.
  • Čím více budete chránit čerpadlo před nečistotami, tím déle vám vydrží.
  • Parametr sací výška je nesmírně důležitý. Když ho podceníte, může se vám stát, že budete mít čerpadlo akorát tak na výstavu.
  • Při čerpání vody je důležitý celý sací systém. Pokud máte na výběr, preferujte čerpadlo s nerezovou nádrží.