Brusné archy pro ruční broušení

vozovzdorný brusný papír 230x240 mm, 1 ks, pro ruční broušení nátěrů a tmelů

brusný papír na kov 230x280 mm, 1 ks, pro ruční broušení nerezu, kovu a oceli
Tipy na nákup brusných papírů a archů
Při výběru brusných papírů a archů pro ruční broušení z e-shopu rucni-naradi.cz je důležité zvolit správný typ pro materiál a požadovanou úpravu. Kvalitní brusný papír je základem pro dosažení hladkého povrchu. Zde jsou tipy a parametry, které vám pomohou s výběrem:
1. Formát (archy, role)
Archy (standardní rozměr cca 230x280 mm) jsou univerzální, lze je trhat nebo stříhat na potřebnou velikost, vhodné pro ruční broušení nebo na brusné špalíky. Role nabízí flexibilní délku, ekonomické pro větší spotřebu. Vyberte formát dle vašich potřeb a způsobu práce.
2. Typ brusiva (zrno)
Korund (oxid hlinitý) je nejběžnější pro dřevo, barvy, laky, běžné kovy. Karbid křemíku (SiC) je tvrdší, vhodný pro broušení skla, plastů, kamene, kovů a pro mokré broušení. Granát (Garnet) je tradiční pro jemné broušení dřeva. Volte dle materiálu.
3. Zrnitost (hrubost)
Nižší číslo = hrubší zrno. P40-P80 pro odstranění materiálu, starých nátěrů. P100-P150 pro běžné broušení a vyhlazení. P180-P240 pro jemné broušení před nátěrem. P320 a vyšší (až P2000+) pro velmi jemné broušení, leštění, broušení mezi laky. Volte postupně.
4. Podkladový materiál
Nejčastěji papír různé gramáže (A, C, D, E - od nejlehčího po nejpevnější). Pevnější papír je odolnější. Tkaninový podklad (plátno) je velmi pevný a flexibilní, vhodný pro náročnější broušení nebo tvary. Fóliový podklad (film) pro vysokou odolnost a mokré broušení.
5. Typ posypu (otevřený/uzavřený)
Otevřený posyp (méně hustý) se méně zanáší prachem, ideální pro dřevo, barvy, tmely. Uzavřený posyp (hustý) poskytuje hladší finiš a je vhodnější pro tvrdé materiály (kovy, tvrdé dřevo), kde není zanášení hlavním problémem.
6. Mokré vs. suché broušení
Standardní papíry jsou pro suché broušení. Papíry označené "Wetordry" nebo "Waterproof" mají speciální voděodolný podklad (často latexový papír nebo fólii) a pojivo, umožňující broušení za mokra (s vodou, olejem). To snižuje prašnost a dává velmi hladký povrch.
7. Speciální úpravy (stearát)
Stearátový povlak (anti-clogging, no-fill) zabraňuje zanášení papíru prachem, zejména při broušení barev, laků, tmelů a pryskyřičnatých dřevin. Výrazně prodlužuje životnost papíru a udržuje jeho brusný výkon.
8. Flexibilita
Pro broušení zaoblených tvarů, profilů a hran je důležitá flexibilita podkladu. Papíry s nižší gramáží nebo plátěné podklady se lépe přizpůsobí tvaru povrchu bez popraskání nebo zlomení.
9. Použití s brusným špalíkem/držákem
Pro rovnoměrné broušení ploch je vhodné použít brusný špalík (korkový, gumový, plastový) nebo držák, na který se papír upevní (svorkami nebo suchým zipem, pokud má papír odpovídající vrstvu). Zajišťuje rovnoměrný tlak a chrání prsty.
10. Balení a kvalita
Brusné papíry se prodávají po arších nebo v rolích, případně v sadách různých zrnitostí. Kvalita (rovnoměrnost zrna, pevnost podkladu, kvalita pojiva) se liší. Vyšší kvalita obvykle znamená delší životnost a lepší výsledek broušení.